Nem csupán ismeretek megszerzésére jó a tanösvény felkeresése, hanem a táj is csodálatos. Hangulatos útvonalon járhatod be az elmúlt évmilliókat.
A fogadóépülettől jó pár száz méter gyaloglásra van a tanösvény bejárata, ahonnan szakképzett vezetővel tekintheted meg a régmúlt lenyomatait, maradványit, úgy másfél órás sétálgatással, nézelődéssel.
A mi vezetőnk egy igazi palócos kiejtéssel beszélő, nagy tudásról tanúbizonyságot tévő ember volt.
Ízesen beszélt, magyarázta a néznivalókat, vezetett be a több millió év távlatából itt maradt kövek, maradványok, lenyomatok rejtelmeibe.
Mindezt viccesen, érdekesen, nem lehetett egy percnyit sem oda nem figyelni, unatkozni. Mindenre volt elég idő, pont annyi, amennyi kellett.
Út közben találkozhattál számtalan megkövült fával, láthattad a kőbe zárt maradványokat, megtudhattad, mi minden történt e vidékkel valaha.
Védett helyen embernyi átmérőjű fa megmaradt darabjainak megtalálásáról mesélt, méreteiről, hányattatott sorsáról tudtál meg érdekességeket.
Egy csiszolaton közelről megnézhetted, sőt meg is tapogathattad az évgyűrűket.
Zárt térben óvják a valamikori vízparton hagyott lenyomatokat, amiket vízilovak, különböző patások, ragadozók hagytak a valamikori agyagos parton.
Igaz, meg kellett mutatni, melyik kié lehetett, de akkor már "nyilvánvalóvá vált".
Ezekből számtalan található a vitrinekben.
A legvégén 3D-s filmen mutatják be az előbb látott nyomokhoz tartozó állatokat, életüket.
Visszafelé szépen kiépített parkban találkozhatsz a valamikori tájat szemléltető növényzettel, az előbbi állatok másaival.
Még egy lényegesről majd elfeledkeztem, mégpedig a Bükkábrány mellett talált 7 millió éves fenyőket bemutató teremről, ahol közelről megnézhetsz öt példányt e csodából. Az épület a bejáratnál található.
Akinek van egy cseppnyi affinitása a régmúlt időkhöz, szereti a természetet, feltétlenül látogasson el Ipolytarnócra. Picivel több képet is megnézhetsz itt erről a túrámról.