
Egy kicsit sűrűre sikeredett a felfedezésre szánt két nap, de így több
mindenről adhatok számot.



érdeklődésem, de ezekre majd az adott programnál kitérek.

összesen az 56 fő igen kevésnek tűnik.

Elsőként a Nemzetgazdasági Minisztérium, a valamikori Magyar Általános Hitelbank épületét néztem meg József nádor téren. Erre elektronikus levélben kellett jelentkezni,

A belépéskor egy ellenőrző kapun kellett áthaladni, a fém tárgyakat, a táskát külön kellett tenni, utóbbiba bele is néztek, de a több mint tíz fős csapattal ügyesen végeztek. Érdemes tehát úgy tíz perccel a kezdet előtt ott lenni.


csodálatosak, az alagsorban lévő páncéltermek, ajtók érdekesek, de ezeknél nem lehetett fotózni, így ezeket nem is tudom megmutatni. Sőt láthattunk egy még működő páternosztert is.
Ahol már nyugodtan fényképezhettél, az a valamikori, lenyűgöző Főpénztár terme. Itt egy kis tárlattal is készültek, amiben képek voltak
az épület múltjához, személyekhez kapcsolódóan. Nyugodtan nézelődhettél, még a meglévő széfterembe is benézhettél.


Az idegenvezető itt is, mint mindenhol, lelkes volt, beszámolt a könyvtár működéséről, hogyan nézett ki az épület amikor még palotaként működött, miért lett olyan, amilyen mostanság, és mit
terveznek vele a jövőben.
Akadtak azért érdekes látnivalók is, mégpedig egy hagyatékból összeállított kiállítás, Kossuth könyvtárából néhány kuriózum, egy minikönyv kiállítás, szintén hagyatékból, és a szintek között a megigényelt könyveket szállító


Meglepő módon 8 emeletes az épület. A legfelső szinten van egy hatalmas erkély, ahonnan a budai oldal látható, a Citadellától a Tabánon keresztül az északi várfalig.
Ezután irány a Bécsi kapunál található Levéltár, ott is a raktárlátogatások. Ezek minden órában indulnak, és az éppen aktuális ajánlatra előre fel tudsz iratkozni. A főbejárattól indulnak, jelezve, hogy melyik raktár esedékes.


Három raktárra volt időm, de ezek is maradandó élményt nyújtottak.
Többek között megismerhettünk Széchenyihez és Görgeyhez kapcsolódó iratokat, amik finomították a mindkettőjükről kialakított nézeteinket.
Megtudhattuk számtalan érdekességen túl, hogy a Kancellária hogyan tartotta nyilván a fontosabb döntéseket, az akkori jogszabályokat, hogyan térképezték
fel Trianon után a Magyar-Román határvonalat, milyen leltár készült a szerzetes rendek felszámolásakor.
láthatóság a lényeg.
Vasárnap két regisztrációt igényelő túrán vettem részt az Ország Házában.
Ez esetben egy weboldalon kérték az adataidat, itt is kellett a személyi igazolvány
száma.
A beléptetés hasonlóan történt, mint a Nemzetgazdasági Minisztériumban.
Elsőként az Országgyűlési Könyvtárat tekintettem meg. A kaputól a könyvtárig a Parlament falai mentén haladtunk el, közelről egy egészen más, új nézőpontból szemlélhetted meg ezt a fenséges épületet, valamint onnan tekinthettél a Dunára, a budai oldalra, ez is különleges volt.


A Széchenyi, a Zrinyi, és '56 évfordulóira való tekintettel az ablakbeugrókban
rögtönzött kiállítások szemléltették az adott személyhez, történéshez kapcsolódó relikviák sokszínűségét.
Második, egyben e két szép napon az utolsó túra a Parlament alagsorában folyt.


Lehetőség van a levegő párásítására is egy, a jégverem bejáratánál
működtethető permetező rendszerrel.
A fűtés gőz segítségével történik, bonyolult csőrendszeren keresztül elvezetve a szükséges helyekre, számtalan szabályozó szelep működtetésével.
Ennek az igen bonyolult rendszernek az üzemeltetéséhez nagy szakértelem, és sok-sok évi tapasztalat kell, ami szakiról szakira száll.


szakértelemről tanúskodó részvételével.
Még sok mindent megnéztem volna, de majd jövőre...