Translate

Keresés ebben a blogban

2017. május 30., kedd

Magyar Szecesszió Háza - Bedő-ház

Ezt a gyöngyszemet (is) csak véletlenül találtam meg a térképen valamit keresgélve.

A Magyar Szecesszió Háza, az egykori tulajdonosa alapján a Bedő-ház kincseket rejt.
Nem is beszélve az igényes, stílusos, kiváló finomságokat kínáló kávéházról.

A földszint részen túl (erről később mesélek) van egy alagsori és egy emeleti kiállítási terület.


Az alagsor kissé zsúfolt, kicsit bútorraktár jellege van, viszont így számtalan alkotással ismerkedhetsz meg, kezdve a dísztárgyakkal, folytatva a számtalan tükörrel, bútorral, használati tárggyal.
Nagy előnye a helynek még, és ez általában érvényes, hogy testközelből szemlélhetsz meg mindent, nincsenek zavaró korlátok.

Sőt, ingyen és bérmentve fotózhatsz, erre előre felhívják a figyelmedet.


Az emeleten már a valamikori lakások egyes helyiségeinek berendezési tárgyaival találkozhatsz.
Megiserhetsz egy valamikori hálószobát, egy étkezőt, különböző ülőalkalmatosságokat és persze számtalan tükröt, kicsit és nagyot, porcelán díszeket, meg még sok minden mást.



Csodálatos, mindennapos használatra szánt kerámiákat láthasz, úgy mint egy mosakodó szett, egy cserépkályha mellett álló hamugyüjtő, tálaló, szobor, falidísz, óra, és még hosszasan sorolhatnám.
Mindezek túl a falakon festmények és grafikák garmadája.





Nekem leginkább az asztali tükröcskék tetszettek, persze kerámia figurákkal körítve, kerítve.





Az üvegablakok vagy színes üvegből készültek, vagy mattírozottak, de mindegyik a szecesszió stílusjegyeit viseli.




Most pedig a földszintről.
Itt a további kiállításon túl a stílusnak megfelelő ékszereket vásárolhatsz a boltban. Könyvek, képeslapok, könyvjelzők széles választéka inspirál a vásárlásra.

A hab a tortán a korhű bútorokkal berendezett kávézó. Az ízek fenségesek, a tálalás nem hagy kivetni valót, szóval jó környezetben jót fogyaszthatsz.

Le a kalappal a tulajdonos előtt, aki időt, pénzt és fáradtságot nem kímélve létrehozta ezt a csodálatos helyet.

Amennyiben a Szabadság tér, vagy a Parlament környékén jársz, feltétlenül térj be ide is!

Pár képet még az albumban is találsz.






2017. május 21., vasárnap

Múzeumok Majálisa - 2017 - Nemzeti Múzeum kertje

Az idén a Múzeumok Majálisát a "múzeumok és kertek" szlogen jegyében rendezték meg.

Ez már a múzeumkertbe érkezéskor szembeötlő, de a kiállítók többsége is törekedett, hogy a természettel való szorosabb kapcsolatott mutassa be, illetve törekedtek annak újragondolására.
Ilyen volt a növények és illatok párosítása, fűszerek felismerése, helyi kis kertek kialakítása.



Számos mesterséget közelebbről megismerhettél, néhánynak a fogásait is elsajátíthattad. Így lehetőség volt tojásfestésre, az ólomöntés fázisait leshetted el a házi ólomöntő műhely kialakításához ötleteket lopva. Hogy olmot honnan szerzel, az jó kérdés.




Séta közben találkozhattál Süsüvel (akár egy közös fotó is készülhetett),  korhű ruhába öltözött emberekkel (akik szívesen pózoltak egy felvétel erejéig), vitézekkel (akik szívesen elmagyarázták a múlt idő fegyvereinek a működését), zenészekkel, vagy akár egy élő bagollyal, aki csendben tűrte a látogatók sűrű érdeklődését.




Persze óvatosan, nagy odafigyeléssel kézbe is vehetted a másolatokat, megtapasztalva, nem volt olyan könnyű mesterség a kardforgatás, hiszen még tartani is elég.

Főleg a gyermekeknek, de még a felnőtteknek is nagy élmény egy régi vagy új járgány körbejárása, megszemlélése, megtapogatása, a szakavatott vezető magyarázata.
Megismerheted különböző szerkezetek működési elvét modellek segítségével, működtetésével. Ezeket sem csak a gyermekek élvezték.

Ha már ott vagy a múzeum tőszomszédságában, érdemes bekukkantanod. Vagy egy vezetett túrán veszel részt, vagy csak úgy nézelődsz. Ilyenkor az állandó és az időszakos kiállítás is ingyenes, csupán fotózáshoz kell fotójegyet venned ötszázért, ami nem vészes, viszont árgus szemekkel figyelik, hogy jogosan fotózol-e.
A nagyobb táskákat le kell adnod az algsorban lévő ruhatárba, ez ingyenes. Amennyiben kisebb hátizsákod van, ami bevihető, azt is le kell venned, vagy előre felvenned, nehogy a nagy nézelődésben lesodorj valamilyen kiállítási tárgyat. Ezt is szigoúran veszik, figyelik.



Jelenleg a reformáció 500 éve ihlette "Ige-Idők" nevezetű kiállításra volt tárlatvezetés egy kurátor kimerítő magyarázatával. Nem csak, illetve nem főképp a kiállított tárgyakhoz kapcsolódott a mondandója, hanem a történelmi hátteret mutatta be, beillesztve a történéseket az akkori időbe, ecsetelve hatását napjainkra.

Még egy meglepetés is volt, fantáziadús ruhaköltemyéket csodálhattál meg. Csak nézni és nem tapogatmi elv szerint.