Translate

Keresés ebben a blogban

2024. október 21., hétfő

Tiszadobi Andrássy-kastély

 A tiszadobi Andrássy kastély egy kitérőt feltétlenül megér, bármerre is visz az utad észak-kelet Magyarországon.




Igazából akár elég is lenne csak ennyit írnom, mert a képek magukért beszélnek. Körbe sétálva az épületet minden oldala lenyűgöző, de az igazi arcát a különleges parkja felől mutatja.




A földszinti részen bár megtöltötték a teret korhű berendezési tárgyakkal, de nekem esetleges az elhelyezésük. Nem sugallják, milyen is lehetet az élet a kastély fénykorában, illetve milyen közegben éltek a tulajdonosok.







Az első emelet termeiben tematikus kiállítások vannak, azaz rengeteg szöveg, kevés tárgy. Vannak interaktív elemek, azok jól sikerültek. Néhány helyen csupán a monitorok (tabletek?) helyei látszanak, nem tudni miért.

A lépcsőház is lenyűgöző.


A második emelet zárva, úgy tűnik, kifogytak az ötletből...

Amit még hiányoltam, az egy valódi kávézó. Az emeleten, egy hatalmas teremben található, elég szerény bútorzattal, hasonlóan szerény kínálattal. Pedig egy kellemes terasz is tartozik hozzá. Van még teendő ezzel is.

Azért ez nem vesz le semmit a kastély szépségéből, a hímzéses parterrel díszített kertből.














2024. október 17., csütörtök

Edelényi kastélysziget

 Az edelényi kastélysziget leánykori neve L'Huillier-Coburg kastély.








Írásom elsődleges célja a figyelemfelhívás, mert a tervezett magánosítás után ki tudja, mi lesz. Hogyan lesz látogatható, lesz-e idegenvezetés?

Mert a mostani bemutató igen jól sikerült. Igaz, naponta három alkalom van meghírdetve vezetett látogatásra, de a kétórás időtartamot figyelembe véve ez érthető is.

Kezdődik egy 25 perces film vetítésével, amiben megismerkedhetünk a termeket festő piktorral (Iglón volt városi festő), hogyan is került ő ide (azaz oda), miért azokat örökítette meg, amik ma is láthatók, hogyan éltek a kastély urai, szolgálói.

Utána másfél óra alatt elmesélik az épület történetét, mesélnek tulajdonosaikról, elmesélik a falakra, mennyezetre festett képek történetét, illetve mit, hogyan értelmezz.





Kívülről is mutatós az épület, de a termeit megnézve el leszel ragadtatva.




Szóval rajta-rajta, keresd fel amíg lehet látogatni, mert ki tudja, mit hoz a jövő...









2024. szeptember 30., hétfő

A szlovén Isztria

 Az Isztriai-félsziget szlovén részéről írok most. Pontosabban három város bemutatása a célom: Portorož, Piran és Koper.


Szállásunk Portoroz városában volt, a Lucija városrészben, a Remisens Hotel Lucijában. 

Ez egy szerény, 3 csillagos hotel, de minden igényt kielégít. Tágas szobák, finom étkek, tengervizes beltéri medence és pár percnyi sétával elérhető a tengerpart, ahol rengeteg hely áll rendelkezésre a fürdőzésre, napozásra vágyóknak. 

A parkolásért mindenhol fizetned kell, de van a szálloda közvetlen közelében egy mélygarázs (azaz a dombba épített, így inkább magas), ahol a napi díj limitált, 20 euro. 

A partot övező sétány betonozott, de mólókon és kiépített lépcsőkön kényelmesen mehetsz be a vízbe. Ott viszont vigyáznod kell, mert méretes kövek fogadnak. Egyik sem éles, lekerekítette a víz, de rendkívül csúsznak, így spéci, gumitalpu papucs viselése javallott.
Szeptember közepén jártunk ott, így már csak a napernyőket tartó rudak látszottak, de azok százával.







Turistaszezonban hatalmas élet lehet , erre utal a számtalan szórakozóhely 


és a rengeteg szálloda, köztük egy ötcsillagos, a Kempinski Palace Portoroz Istria. Ja, van még egy kaszinó is, ha elég sok a pénzed...

Vásárolni a Mercator lánc több boltjában is tudsz, nagyjából a hazai árakhoz hasonló szinten.

Portoroz neve olaszul beszédesebb, mégpedig Portorose, azaz Rózsakikötő.

Következzen Piran!



Kezdem azzal, hogy autóval kicsit bonyolult a városba bemenni, ugyanis nem lehet, csak engedéllyel. Ha mégis ragaszkodsz ehhez, akkor a város előtt a dombon van egy fizetős parkoló, amit táblák is jeleznek. Nagy hátránya, hogy egy kiadós séta után még fel kell caplatnod a dombra.



Protorozból sokkal kényelmesebb eljutni Piranba busszal. Megálló közvetlenül a hotel előtt van és Piranban a város elején található a buszpályaudvar. Valamilyen feltöltős kártyát kell venned az utazáshoz, de eről többet nem tudok, mivel nem próbáltam ki. A szálloda recepcióján biztos segítenek ebben.

A város tipikusan mediterrán hangulatu, szűk utcácskák, középkori városmag. 



A dombtetőn található a Szent György plébániatemplom (Cerkev sv. Jurija), érdemes felkapaszkodni oda, ha másért nem, a kilátásért.




Most pedig pár szóban Koper.

20 perc alatt autóval eléred a várost, azaz a javasolt mélygarázst, név szerint a Belvedere Parking Garage-t.
Innen könnyen megtalálod a városközpontor, a Titov teret, 5 perc gyaloglással.
A tér összhatása, az épületek, a Nagyboldogasszony-székesegyház (Stolna cerkev Marijinega vnebovzetja), az óratorony, mind nagyon szép. 




Érdemes felmászni a toronyba, szintén a lenyűgöző kilátásért és felülről megcsodálhatod újra a teret. 






Persze itt is bolyonghatsz a szokásos sikátorokban, kinézhetsz a tengerpartra. Van itt még számtalan látnivaló, idő kérdése, mit nézel meg.



Vagy az odafelé vezető úton, vagy már hazafelé, de akár Portorozból is (egyórás autóút) javaslom felkeresni Predjama-várát. 




Egy hatalmas barlang szájába építették, fantasztikus látvány, ne hagyd ki! 



Még egy megállót ajánlok, mégpedig keresd fel Mariborban a több mint 400 éves szőlőtőkét ! 


Maribor egyébként is nagyjából félúton található a hatórás autóúton, itt meg is pihenhetsz, étkezhetsz. Parkolásra a mellékelt helyet javaslom, innen pár perc gyaloglásra van az Öregszőlő.

Persze ne feledkezz meg a fantasztikus krémesről sem!

Nekünk három napunk volt mindezekre, de akár egy hetet is el lehetne tölteni még több minden megnézésével, felfedezésével.