Translate

Keresés ebben a blogban

2023. május 30., kedd

Szentendrei Skanzen - Erdély

 Erdély a skanzen kilencedik tájegysége, igen sikeres alkotás. 



Már a belépés is különleges, a Felső-Tiszavidéket elhagyva egy autentikus határátkelőhöz érsz. Minden ott van, amit valaha láthattál a határátkelésnél. Felidézik a régi, szép, néha kellemetlen, izgalmas élményeket. Persze csak azoknak mond ez valamit, akik még átélték, átélhették mindezt.




Egy aluljárón, majd egy fogadó épületen áthaladva lépsz be az erdélyi tájegységre. Egy 1848/1849-es emlékmű fogad, ezután beérsz a főtérre.
 

Egy igazi polgári város fogad, kávéházzal, 



postával, 



patikával, 

divatáru bolttal, 



és nyomdával.


No meg az ügyvéd és a  postatiszt szépen berendezett lakásaival. Ez utóbbiakban rövidke jelenetekkel, életképekkel szórakoztatják a nagyérdeműt, bepillantást engedve életükbe, felvillantva az aktuális eseményeket.


















A postán a postás kisasszony szívélyesen ajánlja az üdvözlő lapokat, amiket le is pecsétel, szemtanúja lehetsz annak, amikor egy kofa éppen panaszkodik, hogy lekéste a postakocsit.

Megmutatják a csomagfeladás rejtelmeit, kipróbálhatsz egy korabeli telefonközpontot, megismerkedhetsz a morze rejtelmeivel.

A divatárú boltban megtapinthatod a különféle szöveteket, a nyomdában ismertetik a nyomtatás folyamatát, a patikában megkóstolhatod a szőlő-, mentolos- és pemetefű cukorkát, majd beülhetsz egy szépen berendezett kávéházba, vagy a teraszon fogyaszthatod el a fenséges tortákat, sütiket, kortyolgathatod a kávét, esetleg forró csokit, vagy kedved szerint a limonádét.

A téren, az utcákon sétálva korhű ruhába öltözött emberekkel találkozhatsz, de itt van egy rikkancs, kellően harsányan, no meg a főszerkesztő úr is.





Ottjártunkkor busójáráskor szokásos öltözékben egy csapat is körbesétált a téren, újabb fotózási lehetőséget kínálva.


Kiérve a központi épületegyüttesből különféle portákat kereshetsz fel. 

Megnézhetsz egy unitárius templomot, egy kultúrházat, egy iskolát, 




a Balavásári portán pedig megízlelheted a puliszkát a skanzen trületéről származó gyümölcsökből készített házi lekvárral, fenséges.




Majd ha végeztél, irány Magyarország, azaz a Magyar Népköztársaság!



2023. május 26., péntek

Rám-szakadék túra

 

Bázisként a Dömös parkolót javaslom (a napijegy 1600 Ft - 2023 májusában), ahonnan nagyjából háromnegyed óra gyaloglás után eléred a 2,7 kilométerre lévő, a térkép szerinti "Rám-szakadék indulópontot".

A parkolóból a kis fahídon áthaladva, balra fordulj az enyhén emelkedő úton. Ahol szükséges, majd táblák igazítanak el, merre is van a helyes irány. 



Rövidesen belépsz a Pilisi Parkerdő területére, amit egy üdvözlő tábla jelez is.

Úgy 1 kilométer után már beérsz az erdőbe. Az első pihenési lehetőség a Szentfa kápolnánál lesz. Itt elég sok pad, asztal áll a turisták rendelkezésére (még egy fedett pihenő is van), találsz tűzrakó helyet, forrásvízzel olthatod a szomjadat.






A rétről látható egy fa épület, kilátó (Rám-szakadék fogadóépület), ami ottjártunkkor zárva volt. Későbbi érdeklődésre a vízmű fejlesztésére, iletve az átadás óta keletkezett károk helyreállítására hivatkoztak. Van (lesz) itt elsősegély hely, meg valami, amihez klíma is kell. A felső szintről mit látsz, kérdés, mivel nagyjából a túloldali fák lombkorona magasságában van. Majd meglátjuk...

Innen a fedett pihenő előtt haladj tovább, a jobboldali úton. Itt még együtt megy a piros-sárga-zöld jelzés, neked az utóbbit kell követned. Rövidesen eléred a patakot, ha szerencsés időben jársz arra, elégséges víz csordogál a mederben.








Nemsokára kettéválik az út, a sárga jelzés a Lukács-árok felé, a zöld pedig visz tovább a Rám-szakadékhoz. 






Előtte újabb irányjelző, meg figyelmeztetés, hogy "omlásveszély". A szakadékba lépés előtt újabb figyelmeztetés, alulról felfelé járd be az utat, majd felülről a Lukács-árokban vezető sárga úton térj vissza Dömösre. No, ez még arrébb van, irány a szakadék felfedezése!


A bevezető szakaszon még könnyedén haladsz a patakmeder mentén, majd jönnek a beépített kapaszkodók, amik nagyban segítik a továbbhaladást. Ahol szükséges, rozsdamentes acélból korlátokat helyeztek el a sziklafalban, illetve később a létrák is ebből készültek, profi módon kialakítva, de legfőképpen időtállóan. 






Egyre vadregényesebb helyekre jutsz, a buja növényzet, a mederben felhalmazódott hatalmas szikladarabok, gallyak, ágak, farönkök teszik kísértetiessé a tájat. Közben csobogók, kisebb vízesések teremtik meg a jó hangulatot, kellemes háttérzenét biztosítva a felfedezéshez.












Az első nagyobb vízesésnél találkozol a már említett létrával, könnyedén teljesíthető, és ami a lényeg, nem csúszik. 














Ja, majd elfeledtem. Bár láttam sportcipőben is embereket a szakadékban, de erősen ajánlott a vízhatlan túrabakancs, egyrészt a lábad, de legfőképpen a bokád védelmében, a veszélyes megcsúszások kikerülésére, no meg az sem az utolsó szempont, hogy a lábad száraz marad.

Bár nem túl hosszú, de csodálatos szakasz a szakadék. Meg-megállsz nézelődni, madarak csicsergését meghallgatni, rácsodálkozni a sziklákon megkapaszkodó mohákra, páfrányokra, virágokra, a korhadó fákon megtelepedett gombákra, a számtalan rovarra, sőt még siklóval is találkozhatsz. Egy a lényeg, ne bántsd őket, hisz ők sem bántanak, még a sikló sem!











A szakadék legvégén még fel kell kapaszkodnod egy fahídhoz, majd pár lépcső megtétele után leülhetsz pihenni egy fa mesebeli gyökérzeténél.



Innen további lépcsők vezetnek a javasolt visszaúthoz. Egy cseppet még felfelé kell haladnod, továbbra is a zöld jelzésen, immáron felülről szemlélve a szakadékot. Majd elérsz egy pihenőt, ahol kettéválik az út. A tied a Lukács-árok felé mutató sárga lesz.






Lefelé sokat segít a túrabot, csökkentendő a térdedre nehezedő terhelést. 



Dömös előtt nagyjából a Szentfa kápolna előtt térsz vissza az induláskor használt útra. A kápolnánál újra megpihenhetsz, pótolhatod a forrásból az ivóvizet, de akár fel is frissítheted az arcodat. Jól fog esni.

Kellemes, élménydús túrázást kívánok!